Градска Ласта
Објављено: 14. May. 2014
Као што смо раније навели, објављиваћемо текстове о различитим врстама птица са подручја општине Шипово. Овај пут, мало информација о градској ласти.
Аутор текста: Горан Топић, Драшко Грујић
Градска ласта је мала птица пјевачица дужине 12.5 цм са распоном крила 26-29 цм. Перје са горње стране је плаво-црно, док су доња страна тијела и тртица бијели. Полови су слични, док су младе птице смеђе-црне са горње стране. Храни се инскетима које лове на великим висинама или изнад површине воде. Насељава отворене терене у близини влажних станишта (мочваре, ријеке и језера).
Гнијезда су првобитно градиле на стијенама, литицама и у улазима у пећине, док су се временом прилагодиле животу у близини човјека, гдје најчешће на људским грађевинама формирају гнијезда појединачно или колонијално.
Гнијездо је куполасто, затвореног типа са једним отвором у врху, а у изградњи учествују оба родитеља. Изграђено је од блата, док је са унутрашње стране обложено травом, власима длаке или вуне и другим меким материјалима. Имају једно до два легла са по 4-5 јаја. У инкубацији која траје 14-16 дана углавном учествује женка. У зависности од временских прилика млади гнијездо напуштају са 3-4 недјеље, а од родитеља су зависни још око недјељу дана. Градске ласте су селице. Зимују у Африци. У наше просторе долазе крајем марта, док се задржавају до краја септембра.
Гнијездећа сезона је у пуном јеку па велики број парова ужурбано сакупљају материјал за изградњу нових или порушених гнијезда широм града.
Као природни непријатељи градске ласте издвајају се соко ластавичар (Falco subbuteo), вране (Corvus cornix) и свраке (Pica pica) које узимају младе из гнијезда и хране се њима, док су пољски врабац (Passer montanus) и врабац покућар (Passer domesticus) често конкуренти ластама за гнијезда. Као најзначајнији угрожавајући фактор издвајају се многобројне људске активности.
Последњих неколико година по зградама у Шипову биљежи се масовно уништавање гнијезда, док се на њихова мјеста стављају пластичне кесе или неки други пластични материјали који спречавају обнову порушених гнијезда. Градска ласта законом је заштићена, забрањено је убијање и узнемиравање ових птица, као и уништавање њихових легала.
Са неколико једноставних поступака, могуће је сачувати гнијезда градске ласте на мјестима гдје се налазе, тако да оне својим присуством не нарушавају наше свакодневне активностима. Да бисмо се заштитили од прљања на терасама, испод ластиних гнијезда може се поставити папирна или дрвена полица на коју пада измет, док се гнијезда могу прекречити у боју фасаде тако да амбијент кућног простора остане непромијењен.
Фотографија: Данијела Радека
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.